enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,6346
EURO
19,5823
ALTIN
1.068,67
BIST
4.827,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
17°C
Cumartesi Çok Bulutlu
19°C
Pazar Hafif Yağmurlu
16°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
13°C

İşte dünyada ilk aşının icat edildiği kulübe! Tarihi ve ilginç hikayesiyle görenleri büyülüyor

Pandemiden önce, dünyanın ilk aşısının yapıldığı yer olan Dr Jenner’s House, çokta popüler olmayan bir turizm alanıydı. Covid sonrası, önemli bir uluslararası cazibe merkezi haline geldi. Gerek görüntüsü gerekse hikayesiyle görenleri büyülemeye devam ediyor. Detaylar haberimizde….

İşte dünyada ilk aşının icat edildiği kulübe! Tarihi ve ilginç hikayesiyle görenleri büyülüyor
14.02.2022
A+
A-

Bir İngiliz köyünde, kilisenin yanındaki ağaçların arasına gizlenmiş zarif bir dönem evi, az bilinen bir tıp müzesine ev sahipliği yapıyor. 200 yıldan fazla bir süre önce, bu badanalı Queen Anne binası, mütevazı bir taşra doktorunun eviydi. Geleneksel cam dolaplarda sergilenen basit eserler koleksiyonuyla, yarı belirsizliğe mahkum bir turistik cazibe gibi geliyor.

Ancak Britanya müzeleri Covid kısıtlamalarından sonra geçici olarak yeniden açılmaya hazırlanırken , Gloucestershire Cotswolds’un kenarındaki Berkeley’deki Dr Jenner Evi’nin büyük bir ziyaretçi akını ile karşılaşması bekleniyor.

Bunun nedeni, aşı biliminin başladığı yer burasıdır. Edward Jenner’ın 1796’da bahçıvanının sekiz yaşındaki oğluna dünyanın ilk aşısını yaptığı bahçe kulübesine adım atabilirsiniz. Covid’e karşı küresel mücadelede yardımcı olan bilimin yuvasıdır.

Pandemiden önce, ev köyün üçüncü en popüler manzarasıydı (Edward II’nin öldürüldüğü ortaçağ kalesinden ve bir aile çiftliği parkından sonra). Covid sonrası, önemli bir uluslararası cazibe merkezi haline gelebilir.

Ziyaretçiler, Jenner’ın bilimsel notlarının ve fildişi daldırma kalemle çizilmiş çizimlerinin yuvarlak çuval kaplı masasının üzerinde durduğu mum ışığında çalışma odasını görebilecekler. Burada “aşı” kelimesini yarattı. Duvarda inek Blossom’un çağdaş bir yağlı boya tablosu var. Deneylerinin merkezinde o kadar önemliydi ki Jenner keşfettiği şeyi tanımlamak için Latince “inek” anlamına gelen vacca’yı kullandı: aşı. Büyük kahverengi bir Gloucester süt ineği olan Blossom, dünyanın ilk aşılarını oluşturmak için kullanılan inek çiçeği enfeksiyonunun kaynağıydı.

BİLİMİN DOĞUŞU OLARAK GÖRÜLÜYOR

Hikayesi dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelmiştir.  İşte o hikaye; Jenner’ın yerel çiçek hastalığı salgınlarıyla çok ilgili olduğunu söyler. Yaklaşık %30’luk bir ölüm oranı ve hayatta kalanlarda korkunç kalıcı şekil bozuklukları ile insanların karşılaştığı en tehlikeli virüslerden biriydi. Bahçesinin yanındaki kilise avlusu, birçok çağdaş kurbanın mezarını barındırıyor.

Bir sütçü kızın, Jenner’a çiçek hastalığına yakalanmaktan endişe etmediğini söylediği söyleniyor – çünkü o zaten ineklerinden çok daha hafif “sığır çiçeği” kapmıştı. Yerel sütçü kızlar, bir kez inek çiçeği kaptığınız zaman çiçek hastalığı olmayacağınızı biliyorlardı.

O zamanlar tıp mesleği, ortaya çıkan aşı teorileriyle boğuşuyordu. Bu, modern bir suçiçeği partisi gibi gerçek bir hastalığın bir dozunu enjekte etmeyi içeriyordu – ebeveynler, enfeksiyonu erken yaşta geçirmek ve daha sonraki vakalara karşı bağışıklık sağlamak için küçük çocuklarını bir araya getiriyor ve bu da çok daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor. İlk aşılayıcılar, hastalara genç ve güçlü olduklarında tüm hastalığı verdi. Umarım hayatta kalırlar… ve sonra bağışıklık kazanırlar.

Jenner, sütçü kızın yorumlarından çok daha iyi bir çözüm tasarlamak için ilham aldı: bağışıklık kazandırmak için zararsız ama etkili bir enjeksiyon. İnsanlara hafif inek çiçeği verirse, insanları çiçek hastalığına karşı korumak için bir tür iç güvenlik sistemini harekete geçireceğini varsayıyordu. Kan akıtan sülükler ve cıva müshilleri çağında bu devrim niteliğinde bir kavramdı. O zamanlar kimse bağışıklık sistemlerini bilmiyordu. Birçok yönden Jenner, zamanının yüzyıllar ötesindeydi.

İlk deneği James Phipps – bahçıvanın sekiz yaşındaki oğlu – gönüllü olup olmadığı, hatta ne için uğraştığını bilip bilmediği bilinmiyor, ancak Jenner katkısını hafife almadı.

Çocuk süreçten kurtuldu, daha sonra bölgede dolaşan ölümcül hastalığa karşı bağışık oldu ve milyonlarca insanı kurtarmaya devam eden bir teoriyi kanıtladı. Jenner, James’e bir ev vererek dünyanın minnettarlığını gösterdi. Ziyaretçiler, şimdi Church Lane’de bir plaketle işaretlenmiş özel bir ev olan Phipps Cottage’ı görmek için Jenner’ın evinden yapraklarla kaplı bir yolda yürürler.

Jenner, kendi bahçesinin köşesinde, James’in enjeksiyonunu yaptığı kulübeye şakacı bir şekilde “Vaccinia Tapınağı” adını verdi ve kendisini “sadık aşı rahibi” olarak nitelendirdi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu ilginç taş, ağaç kabuğu ve saz yapısı hayatta kaldı. Belki de bağışıklamanın o zamandan beri çiçek hastalığı (artık aşılar sayesinde tamamen ortadan kaldırıldı), HIV ve tabii ki Covid de dahil olmak üzere birçok hastalıktan kurtardığı milyonlar için bir türbe haline geldi.

Jenner’ın çiçek hastalığına karşı mucizevi tedavisinin haberi yayıldığında, yoksul çiftçilerin kuyrukları kulübeden kilise avlusuna kadar uzandı. Jenner, hayat kurtaran iğneleri ücretsiz olarak verdi ve bunlardan yararlanmanın “ahlaksız” olacağını ilan etti.

Onun flütünü, şiir kitaplarını ve guguk kuşu çizimlerini gören ziyaretçiler, Berkeley’in papazının sekizinci oğlu Jenner’ın meraklı, iyi niyetli ve düpedüz eksantrik bir Gürcü olduğu izleniminden kaçamazlar. Örneğin, müstakbel eşiyle yanlışlıkla sıcak hava balonunu onun bahçesine düştüğünde tanıştı. Ayrıca Hampton Court’ta 18. yüzyıldan kalma ünlü bir İngiliz bahçıvan ve peyzaj mimarı olan Capability Brown’a ait bir asmadan, şimdi tamamen gelişen asma ile dolu olan serasına dikmek için gizlice bir kesim aldı.

Tahmin edilebileceği gibi, Jenner, kırsal bir doktorun bu kadar büyük bir tıbbi atılım yaptığına inanamayan zengin Londra tıp “uzmanları” tarafından alay konusu oldu. Çağdaş hiciv karikatürleri, enjekte edilmiş insanların ineğe dönüştüğünü gösterdi. Dünyanın ilk aşı karşıtları yeni bilimi protesto etti.

Kuruluşun çalışmalarının önemini anlaması biraz zaman aldı. Parlamento sonunda Jenner’ın heykelini 1858’de Trafalgar Meydanı’na dikti – ancak aşı karşıtı protestolardan sonra dört yıl sonra daha tenha Kensington Bahçeleri’ne taşındı.

Evi yöneten özel hayır kurumu, Covid kilitlenmesi gelirlerini sona erdirdiğinde neredeyse yenilgiyi kabul etti. Tek tam zamanlı çalışan müze müdürü Owen Gower, “Süresiz olarak gelir kaybıyla tehdit edildik” dedi. Aceleyle düzenlenen bir çevrimiçi kitle fonlaması kampanyası, dünyanın dört bir yanındaki iyi dileklerde bulunanların ilgisini çekti ve kısa sürede 40.000 Sterlin’den fazla bağış topladı. Evi çalışır durumda tutmak için yeterliydi.

Bugün hala aşı karşıtları olabilir, ancak Covid aşılarının önemi, Jenner’ın her zamankinden daha fazla hatırlanmaya başladığı anlamına geliyor.

Jenner, hayat kurtaran iğneleri ücretsiz olarak verdi ve onlardan kâr etmenin “ahlaksız” olacağını ilan etti.
Gower, “Dünyanın dört bir yanındaki insanların cömertliği karşısında şaşkına döndük” dedi. “Bireysel bağışlar gelmeye devam ediyor. Gelecek için gerçek bir vizyon şekillendirmek için planlar yapmaya başlamamızı sağladı.

“Pandemi aşı profilini yükseltti. Sadece vitrinleri yenilemek ve evi yenilemek değil, aynı zamanda eğitim programımızı geliştirmek ve çevrimiçi bir uluslararası varlık açmak istiyoruz.”

Güvenin düzenli bir hükümet fonu yoktur ve giriş ücretlerine dayanır. 35 yerel gönüllüden oluşan bir ekip, evin ve bahçenin bakımını ve işletmesini yapıyor. Evin büyük bir kısmı gelir sağlamak için özel daire olarak kiralanmaktadır. Buna Dr Jenner’ın eski yatak odası da dahildir.

Kitle fonlamasının başarısı, mütevazi tarihi cazibenin geleceğini yeniden düşünmeye yönelik güveni harekete geçirdi. Artık danışmanları devreye sokabilir ve büyük sponsorlara yaklaşabilir. Gower, hayalin Jenner’ın evini daha anlamlı bir yöne götürmek olduğunu söylüyor.

Berkeley’den tarih mezunu, “Bununla çok şey yapabiliriz” dedi. “Kitle fonlaması eziciydi, ancak sonsuza kadar bireysel bağışlara güvenemeyiz. Şimdi büyük fon sağlayıcılara yaklaşmamız gerekiyor.”

Gelecek planları, aşı teorisinin gelişimine ilham veren uluslararası bir merkez oluşturmayı içerir. Buna iddialı bir sosyal yardım, arşiv ve bilimsel buluşma programı dahildir.

Dünya, Jenner’ın icadının ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladığında, övgüler yağmaya başladı. Aşıdan hiçbir zaman kâr etmemiş gibi görünse de, belki de yorumlardan bazılarına zenginlikten daha çok değer verdi. Daha sonra ABD başkanı Thomas Jefferson, 1806’da Amerika’dan Jenner’a doğrudan “insanlık senin yaşadığını asla unutamaz” diye yazdı. Gower ve Berkeley köylüleri, bunun asla olmamasını sağlayan bir siteyi sürdürdüklerinden emin olmaya çalışıyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.